MIC5253-3.2YC5-TR
Mfr.Part #
MIC5253-3.2YC5-TR
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description
IC REG LINEAR 3.2V 100MA SC70-5
Stock
1
In Stock :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Load Regulation :
2.5 %
Qualification Status :
Not Qualified
Seated Height-Max :
1.1 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting :
Surface Mount
Function :
LDO
Number of Outputs :
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Input Voltage Range :
2.7, 5.5 V
Line Regulation :
0.05 %/V
Length :
2 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Number of Regulators :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
0.1 A
Pin Count :
5
Number of Terminals :
5
Polarity :
Positive
Mount :
Surface Mount
Output Voltage1-Min :
3.104 V
Mounting Type :
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Voltage :
3.2V
Control Features :
Enable
Factory Lead Time :
5 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Brand :
Terminal Pitch :
0.65 mm
Number of Functions :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SC-70-5
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.2V
Dropout Voltage1-Max :
0.3 V
Technology :
CMOS
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Output (Max) :
Screening Level :
Extended Industrial
Base Part Number :
MIC5253
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Microchip
Series :
Teeny™
Output Voltage1-Nom :
3.2 V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 100mA
Maximum Input Voltage :
5.5 V
RoHS :
Details
Dropout Voltage :
165mV
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Current - Output :
100mA
Width :
1.25 mm
Supplier Package :
SC-70
PSRR :
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
HTS Code :
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Package Shape :
RECTANGULAR
Junction to Case :
250 °C/W
Junction to Ambient :
400 °C/W
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Pins :
Output Current1-Max :
0.1 A
Current - Supply (Max) :
150μA
Base Product Number :
MIC5253
Output Voltage1-Max :
3.296 V
Terminal Form :
Gull wing
Positive
Min Current Limit :
150mA
yes
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Datasheets
MIC5253-3.2YC5-TR
Microchip Technology MIC5253-3.2YC5-TR
Enable Fixed 0.65 mm MIC5253 PMIC Teeny™ Series 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
MIC5253-3.2YC5-TR Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 100mA. IC voltage regulator has a sum of 5 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 5. FYI, the basic part number for this IC regulator is MIC5253. This regulator IC is a typical PMIC - Power Management ICs. The regulator type for this IC regulator is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR.  It is part of the Teeny™ Series. The regulator operates with a maximum operating temperature of 125°C. At the very least, the voltage regulator IC works with a -40°C operating temperature.
MIC5253-3.2YC5-TR Features
165mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C