MIC5253-1.8YC5-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5253-1.8YC5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SC70-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Load Regulation :
2.5%
Output Voltage1-Min :
1.746 V
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Current - Quiescent (Iq) :
100μA
Base Product Number :
MIC5253
PSRR :
70dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
Teeny™
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
JESD-609 Code :
e4
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Product :
LDO Voltage Regulators
Number of Functions :
1
Min Current Limit :
150mA
Output Configuration :
Positive
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Pitch :
0.65 mm
Control Features :
Enable
Technology :
CMOS
Output Voltage :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 100mA
Input Voltage :
5.5(V)
Min Input Voltage :
2.7V
Terminal Form :
Gull wing
Dropout Voltage1-Max :
0.3 V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Dropout Voltage :
165mV
Package Type :
SC-70
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Terminals :
5
Output Voltage1-Max :
1.854 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Current - Output :
100mA
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Input Voltage (Min) :
2.7(V)
Quiescent Current :
100μA
Microchip
Output Voltage Accuracy :
1.5 %
Polarity :
Positive
Number of Pins :
5
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Current1-Max :
0.1 A
Length :
2 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
HTS Code :
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Output Current :
100(mA)
Seated Height-Max :
1.1 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Number of Outputs :
1
Output Voltage Range :
Maximum Operating Temperature :
Base Part Number :
MIC5253
Output Type :
FIXED
Line Regulation :
0.05%
Width :
1.25 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Supplier Device Package :
SC-70-5
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.15@50mA/0.3@100mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Mounting Type :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Output (Max) :
Type :
LDO
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Min Operating Temperature :
-40°C
Product Type :
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Number of Regulators :
RoHS :
Details
Current - Supply (Max) :
150μA
Datasheets
MIC5253-1.8YC5-TR
Microchip Technology MIC5253-1.8YC5-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5253-1.8YC5-TR] Overview
Introducing the MIC5253-1.8YC5-TR, an advanced linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology to meet the exacting demands of modern electronic applications. This small yet robust integrated circuit offers unparalleled performance, delivering a stable output voltage of 1.8V with a maximum current rating of 100mA. Designed to excel in diverse scenarios, from consumer electronics to industrial machinery, this regulator ensures optimal power management with minimal dropout voltage and low quiescent current.
[MIC5253-1.8YC5-TR] Features
  • Stable Output: Provides a reliable output voltage of 1.8V, ensuring consistent performance.