MIC5247-1.5YML
Mfr.Part #
MIC5247-1.5YML
Manufacturer
Micrel Inc.
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 150MA LOW VOLTAGE
Manufacturer :
Micrel Inc.
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Dropout Voltage :
150mV
Output Voltage1-Nom :
1.5 V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Width :
2 mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
NO LEAD
Min Operating Temperature :
-40°C
PSRR :
50dB (1kHz)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Output Voltage1-Min :
1.47 V
Voltage Dropout (Max) :
0.15V @ 150mA
Series :
Number of Terminals :
6
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.65 mm
Microchip
Polarity :
Positive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Current Limit :
160mA
Control Features :
Enable
Output Voltage Accuracy :
1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Package Shape :
Square
Base Part Number :
MIC5247
Number of Functions :
Number of Pins :
6
Pbfree Code :
Details
Output Current1-Max :
0.15 A
Base Product Number :
MIC5247
Length :
2 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Current :
150 mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Current - Output :
150mA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Product Type :
LDO Voltage Regulators
JESD-609 Code :
e4
JESD-30 Code :
S-PDSO-N6
Supplier Device Package :
6-MLF® (2x2)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Output Voltage :
1.5V
Output Voltage1-Max :
1.53 V
Min Input Voltage :
2.7V
Pin Count :
Seated Height-Max :
0.9 mm
Datasheets
MIC5247-1.5YML
Micrel Inc. MIC5247-1.5YML
Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5247-1.5YML Overview
The Voltage Regulators - Linear Micrel Inc. MIC5247-1.5YML is engineered to meet the stringent requirements of low-voltage, high-precision applications. Designed by Micrel Inc., this linear regulator maintains a constant voltage level, offering a stable 150mA output, which is crucial for maintaining the reliability and performance of sensitive electronic devices. Its compact, low-profile package is ideal for space-constrained applications, making it a versatile choice for designers looking to optimize their power management solutions.