MIC5216-3.3BMM
Mfr.Part #
MIC5216-3.3BMM
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Current1-Max :
0.5 A
Output Voltage :
3.3 V
Number of Regulators :
1
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Number of Functions :
1
Width :
3 mm
Surface Mount :
yes
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Rochester Electronics LLC
Max Operating Temperature :
125 °C
Package Shape :
Square
Length :
3 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Seated Height-Max :
1.1 mm
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Number of Terminals :
8
Min Operating Temperature :
-40 °C
Dropout Voltage :
300 mV
RoHS :
Non-Compliant
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
0.65 mm
Pin Count :
8
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Output Current :
500 mA
Number of Pins :
Lead Free :
Contains Lead
Output Voltage1-Nom :
3.3 V