MIC5210-2.8BMM-TR
Mfr.Part #
MIC5210-2.8BMM-TR
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.8V/2.8V 8MSOP
Voltage Regulators - Linear
Output Voltage1-Min :
2.744 V
PSRR :
75dB (100Hz)
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage2-Max :
2.856 V
Microchip Technology Inc
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA 0.35V @ 150mA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Voltage - Output (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Nom :
2.8 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR
Base Part Number :
MIC5210
Voltage - Input (Max) :
16V
Terminal Pitch :
0.65 mm
Output Type :
FIXED
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Current2-Max :
0.15 A
Package / Case :
Output Configuration :
Positive
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Series :
Terminal Position :
Dual
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V 2.8V
Output Current1-Max :
0.15 A
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Number of Outputs :
2
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Mounting Type :
Surface Mount
HTS Code :
Current - Output :
150mA, 150mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
3 mm
Non-RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Seated Height-Max :
1.1 mm
Surface Mount :
yes
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Supplier Device Package :
8-MSOP
Base Product Number :
MIC5210
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Max :
2.856 V
Pin Count :
8
Number of Terminals :
8
Package Shape :
Square
Width :
3 mm
Output Voltage2-Min :
2.744 V
Dropout Voltage2-Max :
0.35 V
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
MIC5210-2.8BMM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8BMM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MIC5210, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, MIC5210-2.8BMM-TR pinout, MIC5210-2.8BMM-TR datasheet PDF, MIC5210-2.8BMM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8BMM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5210-2.8BMM-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5210-2.8BMM-TR] Overview
Engineered with precision and finesse, the MIC5210-2.8BMM-TR ensures stable and efficient power delivery, offering a constant 2.8V output with remarkable accuracy and minimal deviation. Its compact 8MSOP package embodies versatility, enabling seamless integration into diverse electronic designs without compromising on performance.
[MIC5210-2.8BMM-TR] Features
  • Exceptional Line and Load Regulation
  • Low Dropout Voltage: 300mV (Typical) at 100mA Load
  • Ultra-Low Ground Current: 10μA (Typical)
  • Wide Input Voltage Range: 2.3V to 20V