MIC5206-2.7YM5-TR
Mfr.Part #
MIC5206-2.7YM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Number of Pins :
5
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Microchip
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 150mA
Base Product Number :
MIC5206
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Voltage1-Max :
2.754 V
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-609 Code :
e4
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Number of Regulators :
1
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
2.7V
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
SOT-23-5
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Length :
2.9 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Status :
Active
Brand :
Width :
1.6 mm
Voltage - Input (Max) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Outputs :
1 Output
Polarity :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Output (Max) :
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Control Features :
Enable, Error Flag
Base Part Number :
MIC5206
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Current1-Max :
0.15 A
Terminal Pitch :
0.95 mm
Seated Height-Max :
1.45 mm
Output Voltage1-Min :
2.646 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Quiescent Current :
10 nA
Mounting Style :
SMD/SMT
Dropout Voltage :
165mV
Output Voltage1-Nom :
2.7 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Tape and Reel (TR)
Number of Terminals :
5
Max Operating Temperature :
125°C
Output Configuration :
Positive
Number of Functions :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
Current - Supply (Max) :
2.5mA
Mounting Type :
Minimum Operating Temperature :
Current - Output :
150mA
Output Type :
FIXED
Output Current :
150 mA
RoHS :
Details
HTS Code :
Datasheets
MIC5206-2.7YM5-TR
Microchip Technology MIC5206-2.7YM5-TR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5206-2.7YM5-TR Overview
Introducing the MIC5206-2.7YM5-TR from Microchip Technology, a state-of-the-art linear voltage regulator designed to meet the rigorous demands of sensitive electronic applications. This regulator delivers a fixed output voltage of 2.7V with a capacity to handle up to 150mA current, making it an ideal choice for providing stable, reliable power. The device’s compact SOT-23-5 package ensures a minimal footprint on PCB layouts, which is crucial for space-constrained applications. With its excellent noise reduction capabilities and low dropout voltage, the Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5206-2.7YM5-TR is perfectly suited for powering high-performance, low-voltage electronics.
MIC5206-2.7YM5-TR Features
  • Output Voltage: 2.7V
  • Output Current: 150mA