MIC5201-3.3YM-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5201-3.3YM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Voltage - Output (Max) :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Voltage :
3.3V
PSRR :
Terminal Form :
Gull wing
Base Product Number :
MIC5201
Min Output Voltage :
3.3V
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Terminal Pitch :
1.27 mm
Output Current1-Max :
0.2 A
Supplier Device Package :
8-SOIC
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
2mA
Series :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Load Regulation :
0.04 %
Number of Outputs :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Pins :
8
Number of Terminals :
8
Max Operating Temperature :
125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Quiescent (Iq) :
400μA
Output Type :
FIXED
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Length :
4.93mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Microchip
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Product Status :
Active
Dropout Voltage :
270mV
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Dual
Accuracy :
1 %
Output Configuration :
Positive
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
200mA
Mounting Style :
SMD/SMT
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Minimum Operating Temperature :
Number of Regulators :
Mount :
Surface Mount
Brand :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Seated Height-Max :
1.879 mm
Voltage Dropout (Max) :
0.4V @ 200mA
Width :
3.94mm
Number of Functions :
yes
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage Range :
Quiescent Current :
10 nA
Output Current :
200 mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Input (Max) :
26V
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Max Input Voltage :
26V
Base Part Number :
MIC5201
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Height :
1.48mm
Control Features :
Min Input Voltage :
2.5V
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Max Output Current :
200mA
Dropout Voltage1-Max :
0.4 V
Polarity :
Positive
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Datasheets
MIC5201-3.3YM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5201-3.3YM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Base Part Number:MIC5201, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), MIC5201-3.3YM-TR pinout, MIC5201-3.3YM-TR datasheet PDF, MIC5201-3.3YM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5201-3.3YM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5201-3.3YM-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5201-3.3YM-TR] Overview
Designed with precision and efficiency in mind, the MIC5201-3.3YM-TR offers a stable output voltage of 3.3V with a maximum current rating of 200mA, ensuring consistent power delivery for your critical electronic systems. Its compact 8SOIC package facilitates easy integration into your designs, saving valuable board space and streamlining production processes.
[MIC5201-3.3YM-TR] Features
  • Stable output voltage of 3.3V
  • Maximum output current of 200mA