MIC5200-3.3YM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC5200-3.3YM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Min Operating Temperature :
-40°C
Dimensions :
4.93 x 3.94 x 1.48mm
Mount :
Surface Mount
Min Output Voltage :
3.3V
Maximum Input Voltage :
26 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Number of Terminals :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.35@100mA
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Mounting Style :
SMD/SMT
MSL :
Voltage - Input (Max) :
26V
Terminal Pitch :
1.27 mm
Mounting :
Surface Mount
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature Classification :
Automotive
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Package Type :
SOIC N
Current - Output :
100mA
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage :
230mV
Number of Functions :
1
Base Part Number :
MIC5200
Radiation Hardening :
No
Line Regulation :
0.1 %
Length :
4.93mm
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Load Regulation :
0.16 %
Lead Free :
Lead Free
Current - Supply (Max) :
1.5mA
ECCN Code :
EAR99
Series :
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Input Voltage (Max) :
26 V
Power Dissipation :
625W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Output Voltage :
3.3V
Dropout Voltage1-Max :
0.35 V
Terminal Form :
Gull wing
Output Voltage Accuracy :
�1 %
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Control Features :
Enable
Max Operating Temperature :
125°C
PSRR :
Polarity :
Positive
Factory Lead Time :
9 Weeks
Rad Hardened :
No
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Polarity Type :
Positive
Regulator Output Type :
FIXED
HTS Code :
Height :
1.48mm
Packaging :
Tube
Brand :
Pin Count :
8
Voltage - Output (Max) :
Max Input Voltage :
26V
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 100mA
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Min Input Voltage :
2.5V
Topology :
LDO
Regulator Type :
Low Dropout Voltage
Min Current Limit :
100mA
Product :
LDO Voltage Regulators
Type :
LDO
Accuracy :
1 %
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Current - Quiescent (Iq) :
350μA
Number of Pins :
Product Status :
Active
Mounting Type :
Supplier Package :
SOIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Microchip
Screening Level :
Extended Industrial
Product Category :
Input Voltage Range :
2.5, 26 V
Input Voltage :
Width :
3.94mm
Package :
Tube
Output Voltage :
3.3V
Input Voltage (Min) :
2.5(V)
Function :
Number of Outputs :
Output Current :
0.1 A
Terminal Position :
Dual
Output Voltage1-Min :
3.234 V
RoHS :
Details
REACH SVHC :
No SVHC
Seated Height-Max :
1.73 mm
Base Product Number :
MIC5200
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
Number of Regulators :
Quiescent Current :
10μA
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Output Current :
100mA
Output Current1-Max :
0.1 A
Voltage Regulator Type :
Linear
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Datasheets
MIC5200-3.3YM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5200-3.3YM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:MIC5200, Type:LDO, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, MIC5200-3.3YM pinout, MIC5200-3.3YM datasheet PDF, MIC5200-3.3YM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5200-3.3YM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC5200-3.3YM
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC5200-3.3YM] Overview
Introducing the MIC5200-3.3YM, a cutting-edge linear voltage regulator meticulously crafted by Microchip Technology to meet the exacting standards of modern electronic systems. This compact yet powerful IC excels in providing a stable and reliable 3.3V output with a maximum current capacity of 100mA, housed in an efficient 8SOIC package.
MIC5200-3.3YM Features
  • Stable and precise voltage regulation at 3.3V
  • Maximum output current of 100mA for versatile applications