MIC49500-1.2WR-TR
Mfr.Part #
MIC49500-1.2WR-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SPak-7 (7 leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.2V 5A SPAK-7
Voltage Regulators - Linear
Adjustability :
FIXED
Base Product Number :
MIC49500
Supplier Device Package :
S-PAK-7
Length :
9.395 mm
Current - Output :
5A
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Input (Max) :
6V
Output Current :
3 A
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Product Type :
Switching Voltage Regulators
Min Output Voltage :
1.2V
Output Current1-Max :
5 A
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 5A
Output Voltage :
1.2V
Current - Supply (Max) :
130mA
Lead Free :
Lead Free
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Package / Case :
SPak-7 (7 leads + Tab)
Product Category :
Switching Voltage Regulators
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Output (Max) :
Width :
8 mm
Series :
Product Status :
Active
Seated Height-Max :
2.03 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
JESD-30 Code :
R-PSSO-G7
Output Configuration :
Positive
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Pins :
7
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Factory Lead Time :
8 Weeks
Microchip
Current - Quiescent (Iq) :
90mA
Terminal Position :
Single
Output Voltage1-Min :
1.176 V
Brand :
Number of Outputs :
Min Current Limit :
5.5A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage1-Max :
1.224 V
Packing Method :
TR
Terminal Pitch :
1.27 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Number of Terminals :
7
Base Part Number :
MIC4950
Package Shape :
RECTANGULAR
Max Output Current :
5A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Input Voltage :
1.4V
Output Voltage1-Nom :
1.2 V
Output Type :
FIXED
Dropout Voltage1-Nom :
0.29 V
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage Tolerance-Max :
2%
Mounting Type :
HTS Code :
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
PSRR :
Control Features :
Enable
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Max Input Voltage :
6V
Dropout Voltage :
290mV
Technology :
Bipolar
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Datasheets
MIC49500-1.2WR-TR
Microchip Technology MIC49500-1.2WR-TR
Enable Fixed 1.27 mm MIC4950 PMIC -- Series SPak-7 (7 leads + Tab)
MIC49500-1.2WR-TR Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a SPak-7 (7 leads + Tab) case with the integrated voltage regulator. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 5Amp current output on this voltage regulator IC. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 7 pins on the chip. It is MIC4950 for this regulator, just for your information. In this instance, we are dealing with a typical PMIC - Power Management ICs-shaped component. It is worth mentioning that the regulator type for this regulator IC is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. In order to pack the regulator, the method is TR. In order to meet the operating requirements of the regulator, its maximal output current reaches 5A. This regulator IC is a part of the -- Series. Utilize the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
MIC49500-1.2WR-TR Features
290mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
TR method of packing
The maximum operating temperature of -40°C