MIC49500-0.9WR-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC49500-0.9WR-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SPak-7 (7 leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 0.9V 5A SPAK-7
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Adjustability :
FIXED
Max Output Current :
5A
Terminal Position :
Single
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G7
Supplier Package :
S-PAK
Dropout Voltage1-Nom :
0.29 V
Current - Quiescent (Iq) :
90mA
Min Input Voltage :
1.4V
Screening Level :
Extended Industrial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packing Method :
TR
Mount :
Surface Mount
Current - Supply (Max) :
130mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Reference Voltage :
0.707 V
Current - Output :
5A
Min Current Limit :
5.5A
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Nom :
0.9 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage :
900mV
Min Output Voltage :
900mV
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
PSRR :
Output Configuration :
Positive
Dropout Voltage :
290mV
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Microchip
Voltage Tolerance-Max :
2%
Product Status :
Active
Max Input Voltage :
6V
Min Operating Temperature :
-40°C
Input Voltage Range :
1.4, 6 V
Output Current1-Max :
5 A
Output Current :
5 A
Polarity :
Positive
Mounting :
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Input Voltage :
6 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Supplier Device Package :
S-PAK-7
Load Regulation :
1 %
Junction to Case :
2 °C/W
Width :
8 mm
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Series :
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
Switching Voltage Regulators
Technology :
Bipolar
Voltage - Output (Max) :
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Pins :
7
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of Outputs :
Function :
LDO
Base Product Number :
MIC49500
Number of Terminals :
7
Mounting Type :
Voltage - Input (Max) :
6V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Seated Height-Max :
2.03 mm
Output Voltage1-Min :
0.882 V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Product Category :
Switching Voltage Regulators
Output Type :
FIXED
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package Shape :
RECTANGULAR
Pin Count :
Output Voltage1-Max :
0.918 V
Base Part Number :
MIC4950
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.9V
Line Regulation :
0.1 %/V
Number of Regulators :
Package / Case :
SPak-7 (7 leads + Tab)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Length :
9.395 mm
Brand :
Control Features :
Enable
ECCN Code :
EAR99
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 5A
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
1.27 mm
Datasheets
MIC49500-0.9WR-TR
Microchip Technology MIC49500-0.9WR-TR
Enable Fixed 1.27 mm MIC4950 PMIC -- Series 7 SPak-7 (7 leads + Tab)
MIC49500-0.9WR-TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver this IC regulator. This voltage regulator IC comes in a SPak-7 (7 leads + Tab) case. Output type Fixed. This component features 1 Voltage regulators. As a result of the Linear Voltage Regulator's design, the operating temperature of Surface Mount can be adjusted within a specified range. There is a temperature range of -40°C~125°C degrees during operation of the IC regulator. There is a configuration in this voltage regulator IC that specifies that its output function is Positive. In terms of its current output, it is able to supply 5A. In total, this chip consists of 7 pins and is divided into two groups. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts can be obtained from this voltage regulator IC. There are 7 pins on the chip. As an FYI, this IC voltage regulator has the basic part number MIC4950. An example of such a component would be this PMIC - Power Management ICs component. This device is regulated with the FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type of regulator. As you can see from the picture, the regulator IC is packed in a certain way. Taking into account the operation requirements, the maximum output current of the IC voltage regulator reaches 5A. This model is a part of the -- Series and is of high quality. If the temperature is below 125°C, it is recommended that you utilize this feature. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
MIC49500-0.9WR-TR Features
290mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
TR method of packing
The maximum operating temperature of -40°C