MIC49500-0.9WR
Mfr.Part #
MIC49500-0.9WR
Package / Case
SPak-7 (7 leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 0.9V 5A SPAK-7
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Microchip
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Current - Output :
5A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Output Voltage :
900mV
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Terminal Position :
Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Output Voltage :
900mV
ECCN Code :
EAR99
Output Voltage1-Nom :
0.9 V
Width :
8 mm
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.9V
Type :
Dual Supply, Low Voltage, High Bandwidth
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Type :
FIXED
Number of Outputs :
1 Output
Product Type :
Switching Voltage Regulators
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input (Max) :
6V
Supplier Device Package :
S-PAK-7
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Pitch :
1.27 mm
Current - Supply (Max) :
130mA
Number of Terminals :
7
Package :
Tube
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Regulators :
1
Min Input Voltage :
1.4V
Length :
9.395 mm
Product :
LDO Voltage Regulators
Technology :
Bipolar
Series :
Min Current Limit :
5.5A
Output Configuration :
Positive
Output Current :
5 A
RoHS :
Details
Current - Quiescent (Iq) :
90mA
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Seated Height-Max :
2.03 mm
Max Input Voltage :
6V
Brand :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G7
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 5A
Base Product Number :
MIC49500
Load Regulation :
0.2 %
Surface Mount :
yes
Output Voltage1-Max :
0.918 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Dropout Voltage1-Nom :
0.29 V
Control Features :
Enable
Number of Pins :
7
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Terminal Form :
Gull wing
Max Output Current :
5A
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mount :
Base Part Number :
MIC4950
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Output Voltage1-Min :
0.882 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Current1-Max :
5 A
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage :
290mV
HTS Code :
Product Category :
Switching Voltage Regulators
PSRR :
Maximum Operating Temperature :
Adjustability :
FIXED
Package / Case :
SPak-7 (7 leads + Tab)
Datasheets
MIC49500-0.9WR
Microchip Technology MIC49500-0.9WR
Enable Fixed 1.27 mm MIC4950 PMIC - Series SPak-7 (7 leads + Tab)
MIC49500-0.9WR Overview
In a Tube case, the IC voltage regulator is delivered. A SPak-7 (7 leads + Tab) case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 5A. Featuring 1 Output outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. A 7-pin is present on the chip. It is MIC4950 for this voltage regulator IC, just for your information. I would describe this component as a typical PMIC - Power Management ICs component. In this case, the regulator type is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR, which corresponds to this voltage regulator IC. A maximum output current of 5A is required to meet the operation requirements. In fact, it is voltage regulator IC of the - Series of cameras. When the temperature is below 125°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below -40°C.
MIC49500-0.9WR Features
290mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C