MIC3975-3.3BMM-TR
Mfr.Part #
MIC3975-3.3BMM-TR
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 750MA 8MSOP
Base Part Number :
MIC3975
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
8-MSOP
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 750mA
Current - Output :
750mA
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Voltage - Output (Max) :
Base Product Number :
MIC3975
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Control Features :
Enable
Voltage - Input (Max) :
16V
Datasheets
MIC3975-3.3BMM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC3975-3.3BMM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MIC3975, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, MIC3975-3.3BMM-TR pinout, MIC3975-3.3BMM-TR datasheet PDF, MIC3975-3.3BMM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC3975-3.3BMM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC3975-3.3BMM-TR
Enable Fixed MIC3975 PMIC -- Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC3975-3.3BMM-TR Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 750mA. For your information, part number MIC3975 is the basic part number for this voltage regulator IC. The -- Series is a series of products made by D-Link.