MIC39500-2.5BU
Mfr.Part #
MIC39500-2.5BU
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263-3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Package :
Tube
Series :
Package / Case :
Product Status :
Obsolete
Control Features :
Packaging :
Tube
Voltage Dropout (Max) :
0.575V @ 5A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Device Package :
TO-263-3
Voltage - Input (Max) :
16V
Current - Output :
5A
Base Product Number :
MIC39500-2.5
Voltage - Output (Max) :
Base Part Number :
MIC39500-2.5
Datasheets
MIC39500-2.5BU
Microchip Technology MIC39500-2.5BU
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC39500-2.5BU Overview
Introducing the MIC39500-2.5BU, a high-performance linear voltage regulator meticulously engineered by Microchip Technology. This sophisticated integrated circuit (IC) is designed to deliver a steady output voltage of 2.5V with a remarkable current handling capability of up to 5A, ensuring reliable and stable power supply for your electronic applications.
MIC39500-2.5BU Features
  • Stable Output: Provides a reliable 2.5V output voltage
  • High Current Handling: Capable of delivering up to 5A of current