MIC3775-2.5YMM-TR
Mfr.Part #
MIC3775-2.5YMM-TR
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.5V 750MA 8MSOP
Voltage Regulators - Linear
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminals :
8
Pin Count :
8
Package / Case :
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Microchip
Output Type :
FIXED
Terminal Pitch :
0.65 mm
Control Features :
Enable
Mount :
Surface Mount
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Pbfree Code :
yes
Voltage - Output (Max) :
Lead Free :
Lead Free
Width :
3 mm
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
Output Configuration :
Positive
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Number of Pins :
Product Status :
Active
Number of Functions :
1
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Number of Regulators :
1
Output Current :
1 A
Min Operating Temperature :
-40°C
Output Voltage :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
Dual
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 750mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Max) :
6V
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package :
Tape and Reel (TR)
Dropout Voltage :
280mV
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Length :
3 mm
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Seated Height-Max :
1.1 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Output Current1-Max :
0.75 A
Package Shape :
Square
Output Voltage1-Max :
2.55 V
PSRR :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Supplier Device Package :
8-MSOP
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Base Product Number :
MIC3775
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
RoHS :
Details
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Part Number :
MIC3775-2.5
Brand :
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
Current - Output :
750mA
HTS Code :
Datasheets
MIC3775-2.5YMM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC3775-2.5YMM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MIC3775-2.5, MIC3775-2.5YMM-TR pinout, MIC3775-2.5YMM-TR datasheet PDF, MIC3775-2.5YMM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC3775-2.5YMM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC3775-2.5YMM-TR
Enable Fixed 0.65 mm MIC3775-2.5 PMIC -- Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC3775-2.5YMM-TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 750mA. This chip has a total of 8 pins, which are arranged in a rectangular shape. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. 8 pins are on the chip. For your information, this regulator's basic part number is MIC3775-2.5. The component shown here is a typical PMIC - Power Management ICs component. It is important to note that this device has a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR regulator type. Among the -- Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models. The temperature should be below 125°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip.
MIC3775-2.5YMM-TR Features
280mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C