MIC3775-1.65YMM-TR
Mfr.Part #
MIC3775-1.65YMM-TR
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 1.65V 750MA 8MSOP
Stock
212
In Stock :
212
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Microchip
Output Voltage :
1.65V
Surface Mount :
yes
Adjustability :
FIXED
Output Current1-Max :
0.75 A
Number of Outputs :
1
Output Voltage1-Max :
1.683 V
PSRR :
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Min :
1.617 V
Number of Terminations :
8
Output Current :
1 A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Input Voltage (Min) :
2.25V
Brand :
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.65V
Base Part Number :
MIC3775-1.65
Number of Functions :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.28 V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 750mA
Pbfree Code :
yes
Base Product Number :
MIC3775
Output Voltage1-Nom :
1.65 V
Seated Height-Max :
1.1 mm
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Reach Compliance Code :
Compliant
Package Shape :
Square
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-30 Code :
S-PDSO-G8
Length :
3mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
8-MSOP
Voltage - Input (Max) :
6V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Number of Terminals :
8
Output Voltage 1 :
1.65V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Mounting Type :
Voltage Tolerance-Max :
2%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Dropout Voltage :
280mV
Current - Output :
750mA
Screening Level :
TS 16949
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Output (Max) :
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
Width :
3mm
Control Features :
Enable
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC3775-1.65YMM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:MIC3775-1.65, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), MIC3775-1.65YMM-TR pinout, MIC3775-1.65YMM-TR datasheet PDF, MIC3775-1.65YMM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC3775-1.65YMM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC3775-1.65YMM-TR
Enable Fixed 0.65mm MIC3775-1.65 PMIC -- Series 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
MIC3775-1.65YMM-TR Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case with the integrated voltage regulator. There are 8 terminations on the battery regulator IC chip and each of them has its own function. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 750mAmp current output on this voltage regulator IC. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 8 pins on the chip. It is MIC3775-1.65 for this regulator, just for your information. In this instance, we are dealing with a typical PMIC - Power Management ICs-shaped component. It is worth mentioning that the regulator type for this regulator IC is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. In order to pack the regulator, the method is TR. This regulator IC is a part of the -- Series.
MIC3775-1.65YMM-TR Features
280mV dropout voltage