MIC37501-1.8BR
Mfr.Part #
MIC37501-1.8BR
Package / Case
SPak-7 (7 leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A SPAK-7
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Series :
Supplier Device Package :
S-PAK-7
Base Part Number :
MIC37501-1.8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Product Number :
MIC37501-1.8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Package / Case :
SPak-7 (7 leads + Tab)
Package :
Tube
Product Status :
Obsolete
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Packaging :
Tube
Current - Output :
5A
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 5A
Voltage - Input (Max) :
6V
Datasheets
MIC37501-1.8BR
Microchip Technology MIC37501-1.8BR
Enable Fixed MIC37501-1.8 PMIC - Series SPak-7 (7 leads + Tab)
MIC37501-1.8BR Overview
The package is delivered in a Tube case. In order to package the IC voltage regulator, a SPak-7 (7 leads + Tab) case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 5A. For your information, part number MIC37501-1.8 is the basic part number for this voltage regulator IC. The - Series is a series of products made by D-Link.