MIC37301-1.65BR
Mfr.Part #
MIC37301-1.65BR
Package / Case
SPak-5 (5 leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 1.65V 3A SPAK-5
Current - Output :
3A
Package / Case :
SPak-5 (5 leads + Tab)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.65V
Control Features :
Enable
Supplier Device Package :
S-PAK-5
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
Base Part Number :
MIC37301-1.65
Base Product Number :
MIC37301-1.65
Voltage - Input (Max) :
6V
Package :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tube
Datasheets
MIC37301-1.65BR
Microchip Technology MIC37301-1.65BR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37301-1.65BR Overview
MIC37301-1.65BR Features
  • Highly precise linear voltage regulation
  • Output voltage: 1.65V
  • Output current: 3A