MIC37300-2.5WR-TR
Mfr.Part #
MIC37300-2.5WR-TR
Package / Case
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A SPAK-3
Voltage Regulators - Linear
Number of Outputs :
1
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Microchip
Voltage - Input (Max) :
6V
Mounting Style :
SMD/SMT
Adjustability :
FIXED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Input Voltage Range :
2.25, 6 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
3
Supplier Device Package :
S-PAK-3
Output Current :
3 A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Voltage Dropout (Max) :
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Junction to Case :
5.5 °C/W
HTS Code :
Pin Count :
3
ECCN Code :
EAR99
Load Regulation :
1 %
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Output Voltage :
2.5V
PSRR :
Packing Method :
TR
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
MIC37300-2.5
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Function :
LDO
Output Current1-Max :
3 A
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Reference Voltage :
1.252 V
Length :
9.395 mm
Current - Output :
3A
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-40°C
Brand :
Number of Terminals :
Mounting :
Surface Mount
Maximum Input Voltage :
6 V
Dropout Voltage :
300mV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Output Type :
FIXED
Max Operating Temperature :
125°C
yes
Line Regulation :
0.5 %
Output Configuration :
Positive
Technology :
Bipolar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Dropout Voltage1-Nom :
0.3 V
Terminal Pitch :
2.54 mm
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Screening Level :
Extended Industrial
Mount :
Terminal Position :
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Regulators :
Seated Height-Max :
2.16 mm
Base Product Number :
MIC37300
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Supplier Package :
S-PAK
Polarity :
Width :
8 mm
Datasheets
MIC37300-2.5WR-TR
Microchip Technology MIC37300-2.5WR-TR
-- Fixed 2.54 mm MIC37300-2.5 PMIC -- Series 3 Spak-3 (3 Leads + Tab)
MIC37300-2.5WR-TR Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a Spak-3 (3 Leads + Tab) case with the integrated voltage regulator. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 3Amp current output on this voltage regulator IC. It has a total of 3 pins on IC voltage regulator. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 3 pins on the chip. It is MIC37300-2.5 for this regulator, just for your information. In this instance, we are dealing with a typical PMIC - Power Management ICs-shaped component. It is worth mentioning that the regulator type for this regulator IC is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. In order to pack the regulator, the method is TR. This regulator IC is a part of the -- Series. Utilize the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
MIC37300-2.5WR-TR Features
300mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
TR method of packing
The maximum operating temperature of -40°C