MIC37300-2.5WR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC37300-2.5WR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A SPAK-3
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Rad Hardened :
No
Number of Terminals :
3
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Polarity :
Positive
Voltage - Input (Max) :
6V
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Terminal Form :
Gull wing
Min Output Voltage :
2.5V
Packaging :
Tube
Screening Level :
Extended Industrial
Max Output Current :
3A
Base Product Number :
MIC37300
Output Current :
3 A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Topology :
LDO
Series :
Type :
LDO
Product Status :
Active
Polarity Type :
Positive
Output Voltage Accuracy :
�1 %
Dropout Voltage1-Max :
0.55 V
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Package / Case :
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Reference Voltage :
1.252 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage Regulator Type :
Linear
Voltage Dropout (Max) :
Microchip
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
HTS Code :
Dropout Voltage :
300mV
Control Features :
Length :
9.395 mm
Number of Pins :
3
Product :
Linear Regulators
Seated Height-Max :
2.16 mm
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Style :
SMD/SMT
Junction to Case :
5.5 °C/W
Package Shape :
RECTANGULAR
Input Voltage (Min) :
2.25(V)
Min Input Voltage :
2.25V
Radiation Hardening :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Input Voltage :
6(V)
Dropout Voltage@Current (Max) :
/0.5@3A
Number of Regulators :
1
Output Type :
FIXED
Output Configuration :
JESD-609 Code :
e3
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Operating Temperature Classification :
Automotive
Maximum Input Voltage :
6 V
Quiescent Current (Max) :
40 mA
Function :
Mounting :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
PSRR :
Terminal Pitch :
2.54 mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Line Regulation :
0.5 %
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Output Current1-Max :
3 A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Number of Functions :
Package Type :
SPAK
Voltage - Output (Max) :
Supplier Package :
S-PAK
yes
Maximum Operating Temperature :
Terminal Position :
Single
Max Input Voltage :
6V
Load Regulation :
1 %
Number of Outputs :
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Dropout Voltage@Current (Typ) :
/0.3@3A
Quiescent Current :
40mA
Package :
Bulk
Output Voltage :
2.5V
Regulator Output Type :
FIXED
Current - Output :
3A
Mount :
Width :
8 mm
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Pin Count :
Input Voltage Range :
2.25, 6 V
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Base Part Number :
MIC37300-2.5
Supplier Device Package :
S-PAK-3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
MIC37300-2.5WR
Microchip Technology MIC37300-2.5WR
-- Fixed 2.54 mm MIC37300-2.5 PMIC -- Series 3 Spak-3 (3 Leads + Tab)
MIC37300-2.5WR Overview
The package is delivered in a Tube case. In order to package the IC voltage regulator, a Spak-3 (3 Leads + Tab) case is used. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 3A. As you can see, the regulator IC has a total of 3 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 3 pins may be available. For your information, part number MIC37300-2.5 is the basic part number for this voltage regulator IC. As you can see, this regulator IC represents a typical PMIC - Power Management ICs component. As far as the regulator type, it is a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type. There is a maximum output current of 3A for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 40mA Quiescent Current state. The -- Series is a series of products made by D-Link. As a general rule, it is recommended that you use the IC voltage regulator when temperatures are below 125°C degrees Celsius. At the lowest operating temperature that can be reached by the chip, it is -40°C.
MIC37300-2.5WR Features
300mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C