MIC37151-1.5BR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC37151-1.5BR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A SPAK-5
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Pins :
5
Output Voltage1-Min :
1.47 V
Terminal Position :
Single
Lead Free :
Contains Lead
Micrel Inc
Min Operating Temperature :
-40 °C
JESD-30 Code :
R-PSSO-G5
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Regulators :
1
Output Voltage1-Max :
1.53 V
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Terminals :
5
Output Voltage1-Nom :
1.5 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
RoHS :
Compliant
Technology :
Bipolar
Max Operating Temperature :
125 °C
Length :
9.395 mm
Width :
8 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Functions :
1
Output Current1-Max :
1.5 A
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage :
1.5 V
Seated Height-Max :
2.16 mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn80Pb20)
Terminal Pitch :
1.7 mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Current :
1.5 A
Packaging :
Bulk
Number of Outputs :
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Adjustability :
FIXED
Subcategory :
Other Regulators
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
MIC37151-1.5BR
Microchip Technology MIC37151-1.5BR
1.7 mm PMIC
MIC37151-1.5BR Overview
Bulk cases are used for delivery. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. Chips have 5 pins. In this case, we have a typical Other Regulators component. There is one type of regulator for this device, which is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. You should use the regulator IC when the temperature is below 125 °C. It is not possible to operate the chip below -40 °C operating temperature.
MIC37151-1.5BR Features
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of -40 °C