MIC37150-2.5WR
Mfr.Part #
MIC37150-2.5WR
Package / Case
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Description
1.5 AMP, LOW VOLTAGE MICROCAP LD
Stock
782
In Stock :
782
Output Voltage1-Min :
2.45 V
PSRR :
Operating Temperature Classification :
Automotive
Dropout Voltage :
500mV
Terminal Finish :
MATTE TIN
Topology :
LDO
Voltage Regulator Type :
LDO
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Load Regulation :
1 %
Output Voltage :
2.5V
Supplier Package :
S-PAK
Dropout Voltage@Current (Max) :
0.35@750mA/
Microchip
Maximum Input Voltage :
6 V
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Voltage - Input (Max) :
6V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Input Voltage Range :
2.25, 6 V
Seated Height-Max :
2.16 mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
Output Configuration :
Positive
Tolerance :
1 %
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
FIXED
Regulator Output Type :
Tube
Polarity Type :
Positive
Number of Pins :
3
Series :
Line Regulation :
0.5 %
Output Current :
1.5 A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Min Input Voltage :
2.25V
Terminal Position :
Single
Current - Output :
1.5A
Input Bias Current :
120nA
Output Current1-Max :
1.5 A
Length :
9.395 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Min Output Voltage :
2.5V
Supplier Device Package :
S-PAK-3
Max Input Voltage :
6V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1.5A
Operating Temp Range :
-40C to 125C
Terminal Pitch :
2.54 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Terminal Form :
Gull wing
Width :
8 mm
Rad Hardened :
No
Output Voltage Accuracy :
1 %
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Lead Free :
Lead Free
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Base Part Number :
MIC37150-2.5
Package Type :
SPAK
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Function :
Quiescent Current :
17 mA
Package / Case :
Spak-3 (3 Leads + Tab)
Screening Level :
Extended Industrial
Input Voltage (Min) :
2.25(V)
Tube
Max Output Current :
1.5A
HTS Code :
Mounting :
Type :
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminals :
Junction to Case :
2 °C/W
Number of Functions :
Base Product Number :
MIC37150
Radiation Hardening :
No
Reference Voltage :
1.24V
Product Status :
Active
Input Voltage :
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
MIC37150-2.5WR
-- Fixed 2.54 mm MIC37150-2.5 PMIC -- Series 3 Spak-3 (3 Leads + Tab)
MIC37150-2.5WR Overview
Tube cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in Spak-3 (3 Leads + Tab) case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1.5A from this regulator IC. There are a total of 3 pins on this board. There are 1 outputs total on this voltage regulator IC in order to ensure that prompt and sufficient performance is achieved. There is a dropout voltage of 10 volts on this IC regulator. Chips have 3 pins. For your information, the basic part number for this regulator IC is MIC37150-2.5. In this case, we have a typical PMIC - Power Management ICs component. There is one type of regulator for this device, which is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. In order to meet the operation requirements, its maximal output current reaches 1.5A. It operates in the 17 mA Quiescent Current state. This IC regulator is a part of the -- Series of devices. You should use the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is not possible to operate the chip below -40°C operating temperature. This IC regulator has a tolerance of 1 %, which is quite low.
MIC37150-2.5WR Features
500mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C
1 % tolerance