MIC37101-2.5YM-TR
Mfr.Part #
MIC37101-2.5YM-TR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8SOIC
Stock
1
In Stock :
Microchip
Dropout Voltage1-Nom :
0.28 V
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Regulators :
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Voltage1-Min :
2.45 V
Current - Output :
1A
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Packing Method :
TR
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
3.94 mm
Dropout Voltage :
280mV
8
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Output Current :
1 A
Seated Height-Max :
1.73 mm
Output Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Adjustability :
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Base Part Number :
MIC37101-2.5
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
Terminal Pitch :
1.27 mm
Surface Mount
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Output Voltage1-Nom :
2.5 V
Max Operating Temperature :
125°C
Package Shape :
RECTANGULAR
Output Configuration :
Positive
Number of Outputs :
Length :
4.93 mm
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Output Current1-Max :
1 A
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Output Voltage1-Max :
2.55 V
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
LDO Voltage Regulators
Datasheets
MIC37101-2.5YM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-2.5YM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:MIC37101-2.5, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), MIC37101-2.5YM-TR pinout, MIC37101-2.5YM-TR datasheet PDF, MIC37101-2.5YM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-2.5YM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC37101-2.5YM-TR
Enable Fixed 1.27 mm MIC37101-2.5 PMIC -- Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MIC37101-2.5YM-TR Overview
An Tape & Reel (TR) case is included with the delivery. There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case with the integrated voltage regulator. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. The electronic component implements 1 Voltage regulator ICs. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. In order for this IC voltage regulator to operate, the temperature has to be kept at -40°C~125°C degrees. In this case, the output function that is configured for this regulator IC is Positive. There is an 1Amp current output on this voltage regulator IC. In order to ensure prompt, adequate, and prompt performance, this regulator has 1 outputs in total. In terms of its dropout voltage, it is 10 volts. There are 8 pins on the chip. It is MIC37101-2.5 for this regulator, just for your information. In this instance, we are dealing with a typical PMIC - Power Management ICs-shaped component. It is worth mentioning that the regulator type for this regulator IC is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR. In order to pack the regulator, the method is TR. This regulator IC is a part of the -- Series. Utilize the regulator IC when the temperature is below 125°C. It is recommended that the chip be operated at a temperature no lower than -40°C operating temperature.
MIC37101-2.5YM-TR Features
280mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
TR method of packing
The maximum operating temperature of -40°C