MIC37101-2.1YM-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC37101-2.1YM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.1V 1A 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Position :
Dual
Terminal Pitch :
1.27 mm
Voltage - Input (Max) :
6V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
8-SOIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
3.94 mm
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Brand :
Microchip
Output Voltage1-Min :
2.058 V
Current - Output :
1A
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage1-Nom :
2.1 V
Output Type :
FIXED
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
Gull wing
Number of Terminals :
8
Voltage - Output (Max) :
RoHS :
Details
Number of Regulators :
1
Output Current :
150 mA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.1V
Dropout Voltage :
280mV
Qualification Status :
Not Qualified
Max Operating Temperature :
125°C
Output Voltage1-Max :
2.142 V
Output Current1-Max :
1 A
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
4.93 mm
Series :
ECCN Code :
EAR99
PSRR :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Base Part Number :
MIC37101-2.1
Control Features :
Enable
Output Voltage :
2.1V
Seated Height-Max :
1.73 mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Surface Mount :
yes
Technology :
Bipolar
Mount :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Product Status :
Active
Base Product Number :
MIC37101
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Functions :
1
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)