MIC37101-1.8YM-TR
Mfr.Part #
MIC37101-1.8YM-TR
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 8SOIC
Stock
20
In Stock :
20
Voltage Regulators - Linear
Width :
3.94 mm
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Base Product Number :
MIC37101
Output Current :
150 mA
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Output (Max) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Input (Max) :
6V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Microchip
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
1.27 mm
Output Voltage1-Max :
1.836 V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Control Features :
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Functions :
1
Output Voltage :
1.8V
Adjustability :
FIXED
Package Shape :
RECTANGULAR
Seated Height-Max :
1.73 mm
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lead Free :
Lead Free
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Voltage Tolerance-Max :
2%
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Position :
Dual
Length :
4.93 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
JESD-609 Code :
e4
Dropout Voltage1-Nom :
0.28 V
Number of Terminals :
8
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Min Operating Temperature :
-40°C
Packing Method :
TR
Mount :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Outputs :
1
Number of Regulators :
Output Current1-Max :
1 A
Dropout Voltage :
280mV
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Output Voltage1-Min :
1.764 V
Brand :
Output Voltage1-Nom :
1.8 V
Technology :
Bipolar
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Base Part Number :
MIC37101-1.8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Current - Output :
1A
PSRR :
Datasheets
MIC37101-1.8YM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.8YM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:MIC37101-1.8, MIC37101-1.8YM-TR pinout, MIC37101-1.8YM-TR datasheet PDF, MIC37101-1.8YM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.8YM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC37101-1.8YM-TR
Enable Fixed 1.27 mm MIC37101-1.8 PMIC -- Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MIC37101-1.8YM-TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1A. It has 1 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. The dropout voltage of the regulator IC is 10 volts. For your information, this regulator's basic part number is MIC37101-1.8. The component shown here is a typical PMIC - Power Management ICs component. It is important to note that this device has a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR regulator type. There is a way of packing the regulator that is called TR. Among the -- Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models. The temperature should be below 125°C when you use the IC voltage regulator. There is no operating temperature below -40°C for the chip.
MIC37101-1.8YM-TR Features
280mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
TR method of packing
The maximum operating temperature of -40°C