MIC37101-1.65YM-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC37101-1.65YM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.65V 1A 8SOIC
Stock
408
In Stock :
408
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Form :
Gull wing
Mount :
Surface Mount
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Terminals :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage :
280mV
Length :
4.93 mm
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Number of Outputs :
1
Control Features :
Enable
Output Voltage1-Nom :
1.65 V
Packing Method :
TR
Current - Output :
1A
Brand :
Terminal Pitch :
1.27 mm
Technology :
Bipolar
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage Tolerance-Max :
2%
Lead Free :
Lead Free
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
PSRR :
Number of Regulators :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.65V
Output Configuration :
Positive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Input (Max) :
6V
Package Shape :
RECTANGULAR
Output Current1-Max :
1 A
Dropout Voltage1-Nom :
0.28 V
Number of Functions :
Output Voltage1-Min :
1.617 V
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.94 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
HTS Code :
Base Product Number :
MIC37101
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
RoHS :
Details
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Voltage - Output (Max) :
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Microchip
Output Voltage1-Max :
1.683 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
yes
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Seated Height-Max :
1.73 mm
Adjustability :
FIXED
Output Current :
150 mA
Supplier Device Package :
8-SOIC
Output Type :
FIXED
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Base Part Number :
MIC37101-1.65
Output Voltage :
1.65V
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.65YM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C, Base Part Number:MIC37101-1.65, MIC37101-1.65YM-TR pinout, MIC37101-1.65YM-TR datasheet PDF, MIC37101-1.65YM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.65YM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC37101-1.65YM-TR
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.65YM-TR] Overview
This sophisticated linear voltage regulator, MIC37101-1.65YM-TR by Microchip Technology, stands out as a pinnacle of precision engineering in the realm of integrated circuits. Engineered to exacting standards, this regulator delivers a stable output voltage of 1.65V with a current capacity of 1A, ensuring consistent and reliable performance in a variety of applications. Its compact 8SOIC package ensures easy integration into diverse electronic designs, making it an ideal choice for demanding industrial and commercial environments.
[MIC37101-1.65YM-TR] Features
  • Output Voltage: 1.65V
  • Output Current: 1A