MIC37101-1.65YM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC37101-1.65YM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.65V 1A 8SOIC
Stock
562
In Stock :
562
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Current1-Max :
1 A
Mounting Style :
SMD/SMT
Output Type :
FIXED
HTS Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PSRR :
Packaging :
Tube
Adjustability :
FIXED
Voltage - Output (Max) :
RoHS :
Details
Technology :
Bipolar
Terminal Form :
Gull wing
Control Features :
Enable
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.93 mm
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Voltage1-Min :
1.617 V
Max Operating Temperature :
125°C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Position :
Dual
Output Voltage :
1.65V
Base Product Number :
MIC37101
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
Output Configuration :
Positive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output :
1A
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Series :
Output Current :
1 A
Product Status :
Active
Number of Outputs :
1 Output
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Dropout Voltage1-Nom :
0.28 V
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Microchip
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Mounting Type :
Surface Mount
Quiescent Current :
11 mA
Packing Method :
Tube
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mount :
Surface Mount
Polarity :
Positive
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Output Voltage1-Max :
1.683 V
Base Part Number :
MIC37101-1.65
JESD-609 Code :
e4
Width :
3.94 mm
Package :
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage :
280mV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Terminal Pitch :
1.27 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
yes
Brand :
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.65V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Terminals :
8
Seated Height-Max :
1.73 mm
Output Voltage1-Nom :
1.65 V
Reach Compliance Code :
Compliant
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Datasheets
MIC37101-1.65YM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.65YM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MIC37101-1.65, Operating Temperature:-40°C~125°C, MIC37101-1.65YM pinout, MIC37101-1.65YM datasheet PDF, MIC37101-1.65YM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.65YM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC37101-1.65YM
Enable Fixed 1.27 mm MIC37101-1.65 PMIC -- Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MIC37101-1.65YM Overview
The package contains a Tube case. In 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 1A at the moment. As a result of this IC voltage regulator's 1 Output outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number MIC37101-1.65 as its basic part number. In terms of components, this is an example of a PMIC - Power Management ICs component. This device is controlled by a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. It operates in the 11 mA Quiescent Current state. It belongs to the -- Series of regulators. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip.
MIC37101-1.65YM Features
280mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
TUBE method of packing
The maximum operating temperature of -40°C