MIC37101-1.65BM-TR
Mfr.Part #
MIC37101-1.65BM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.65V 1A 8SOIC
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
MIC37101-1.65
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Voltage - Input (Max) :
6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Series :
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Supplier Device Package :
8-SOIC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Type :
FIXED
Control Features :
Enable
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Product Number :
MIC37101-1.65
Mounting Type :
Surface Mount
PSRR :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Number of Regulators :
1
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Output :
1A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.65V
Output Configuration :
Positive
Voltage - Output (Max) :
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.65BM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MIC37101-1.65, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, MIC37101-1.65BM-TR pinout, MIC37101-1.65BM-TR datasheet PDF, MIC37101-1.65BM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.65BM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC37101-1.65BM-TR
Enable Fixed MIC37101-1.65 PMIC -- Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MIC37101-1.65BM-TR Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. The Liner regulator IC is packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. Fixed is the output type of the Voltage Regulator IC. As part of this electrical component, 1 regulators are implemented. Variations are made to the Surface Mount operating temperature range by the Voltage Regulator IC. Default settings are set to -40°C~125°C degrees. There is a Positive configured as the output function for this IC regulator. There is a current output of 1A from this regulator IC. For your information, the basic part number for this regulator IC is MIC37101-1.65. This IC regulator is a part of the -- Series of devices.