MIC37101-1.5YM-TR
Mfr.Part #
MIC37101-1.5YM-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A 8SOIC
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
MIC37101-1.5
Load Regulation :
1 %
Output Voltage1-Max :
1.53 V
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR
Input Voltage Range :
2.25, 6 V
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
Positive
Number of Regulators :
1
Mount :
Surface Mount
Reference Voltage :
1.24 V
Terminal Form :
Gull wing
Pin Count :
8
Output Voltage1-Nom :
1.5 V
Brand :
Line Regulation :
0.5 %
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
8-SOIC
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Dropout Voltage1-Max :
0.5 V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.94 mm
Junction to Case :
20 °C/W
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Dropout Voltage1-Nom :
0.28 V
Base Product Number :
MIC37101
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Configuration :
Positive
Qualification Status :
Not Qualified
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Screening Level :
Extended Industrial
JESD-609 Code :
e4
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Outputs :
Output Current1-Max :
1 A
Adjustability :
FIXED
Terminal Pitch :
1.27 mm
Output Voltage :
1.5V
Supplier Package :
SOIC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
Output Current :
1 A
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Output Voltage1-Min :
1.47 V
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 1A
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Output :
1A
Dropout Voltage :
280mV
Number of Terminals :
8
RoHS :
Details
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Mounting :
Length :
4.93 mm
yes
Output Type :
FIXED
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Voltage Tolerance-Max :
2%
Product Status :
Active
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Microchip
Min Operating Temperature :
-40°C
Junction to Ambient :
63 °C/W
Seated Height-Max :
1.73 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Function :
LDO
Technology :
Bipolar
Package Shape :
RECTANGULAR
Input Voltage Absolute-Max :
6.5 V
Control Features :
Enable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Package :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Input Voltage :
6 V
Series :
Number of Functions :
Voltage - Output (Max) :
Datasheets
MIC37101-1.5YM-TR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.5YM-TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MIC37101-1.5, Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, MIC37101-1.5YM-TR pinout, MIC37101-1.5YM-TR datasheet PDF, MIC37101-1.5YM-TR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC37101-1.5YM-TR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC37101-1.5YM-TR
Enable Fixed 1.27 mm MIC37101-1.5 PMIC -- Series 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
MIC37101-1.5YM-TR Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) cases, it is packaged. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 1A at the moment. 8 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number MIC37101-1.5 as its basic part number. In terms of components, this is an example of a PMIC - Power Management ICs component. This device is controlled by a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. It belongs to the -- Series of regulators. Under 125°C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40°C are not allowed on the chip.
MIC37101-1.5YM-TR Features
280mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
TR method of packing
The maximum operating temperature of -40°C