MIC2951-3.3YM
Mfr.Part #
MIC2951-3.3YM
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC REG LIN POS ADJ 150MA 8SOIC
Stock
127
In Stock :
127
Series :
Radiation Hardening :
No
Dropout Voltage :
320mV
Screening Level :
Extended Industrial
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Pin Count :
8
Max Operating Temperature :
125°C
Line Regulation :
0.2 %
Reference Voltage :
1.235V
Terminal Form :
Gull wing
Positive
Maximum Input Voltage :
30 V
Current - Supply (Max) :
10mA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Output Configuration :
Positive
Input Voltage Range :
2 to 30 V
Voltage - Output (Max) :
29V
Length :
4.93mm
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Junction to Ambient :
160 °C/W
Height :
1.48mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Input Bias Current :
60nA
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Regulator Type :
FIXED/ADJUSTABLE POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Qualification Status :
Not Qualified
Accuracy :
1 %
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Base Product Number :
MIC2951
Min Input Voltage :
2V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
LDO Voltage Regulators
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Pitch :
1.27 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
JESD-609 Code :
e4
Microchip
Function :
LDO
Lead Free :
Lead Free
yes
Max Input Voltage :
30V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Maximum Operating Temperature :
Output Current :
0.15 A
Width :
3.94mm
Output Voltage :
3.3V
Max Output Current :
150mA
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Package :
Tube
Current - Output :
150mA
MSL :
MSL 1 - Unlimited
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Input (Max) :
30V
Min Output Voltage :
3.3V
HTS Code :
Seated Height-Max :
1.879 mm
Number of Terminals :
8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Max :
29 V
Number of Pins :
Package Shape :
RECTANGULAR
Tolerance :
1 %
Load Regulation :
0.2 %
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Voltage1-Min :
1.24 V
Base Part Number :
MIC2951-3.3
Technology :
Bipolar
Supplier Package :
SOIC
Output Type :
Adjustable (Fixed)
Packaging :
Tube
Mounting :
Output Current1-Max :
0.15 A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.24V 3.3V
Datasheets
MIC2951-3.3YM
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC2951-3.3YM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Base Part Number:MIC2951-3.3, MIC2951-3.3YM pinout, MIC2951-3.3YM datasheet PDF, MIC2951-3.3YM amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC2951-3.3YM ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC2951-3.3YM
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC2951-3.3YM] Overview
MIC2951-3.3YM Features
  • Integrated linear voltage regulator
  • Positive output adjustment
  • Capable of delivering up to 150mA