MIC29501-3.3WT
Mfr.Part #
MIC29501-3.3WT
Package / Case
TO-220-5
Description
IC REG LINEAR 3.3V 5A TO220-5
Supplier Device Package :
TO-220-5
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Quiescent Current :
50mA
Output Current1-Max :
5 A
Line Regulation :
0.06 %
Number of Terminals :
5
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Position :
Single
Mounting Style :
Through Hole
PSRR :
Load Regulation :
0.2 %
JESD-30 Code :
R-XSFM-T5
Output Voltage1-Max :
3.366 V
Package :
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Output Voltage :
3.3V
Packaging :
Tube
Base Product Number :
MIC29501
Mount :
Through Hole
Output Voltage1-Min :
3.234 V
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Output Voltage1-Nom :
3.3 V
Base Part Number :
MIC29501-3.3
Output Current :
5 A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 5A
Dropout Voltage :
370mV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Radiation Hardening :
No
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Min Operating Temperature :
-40°C
Current - Output :
5A
Voltage - Input (Max) :
26V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Min Input Voltage :
2.5V
Number of Regulators :
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
MIC29501-3.3WT
Microchip Technology MIC29501-3.3WT
Enable Fixed MIC29501-3.3 PMIC - Series TO-220-5
MIC29501-3.3WT Overview
In a Tube case, the IC voltage regulator is delivered. A TO-220-5 case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Through Hole varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~125°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 5A. Featuring 1 outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. It is MIC29501-3.3 for this voltage regulator IC, just for your information. I would describe this component as a typical PMIC - Power Management ICs component. In this case, the regulator type is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR, which corresponds to this voltage regulator IC. It operates in the 50mA Quiescent Current state. In fact, it is voltage regulator IC of the - Series of cameras. When the temperature is below 125°C, you are advised to use the voltage regulator IC. The chip's operating temperature cannot be lowered below -40°C.
MIC29501-3.3WT Features
370mV dropout voltage
PMIC - Power Management ICs subtageroy
The maximum operating temperature of -40°C