MIC2940A-12BU TR
Mfr.Part #
MIC2940A-12BU TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 12V 1.25A TO263-3
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 1.25A
PSRR :
Base Part Number :
MIC2940A-12
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Supplier Device Package :
TO-263-3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Published :
Current - Quiescent (Iq) :
500μA
Voltage - Input (Max) :
26V
Series :
Current - Supply (Max) :
70mA
Number of Regulators :
1
Control Features :
Voltage - Output (Max) :
Package / Case :
Base Product Number :
MIC2940A-12
Operating Temperature :
-40°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package :
Bulk
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Current - Output :
1.25A
Voltage - Output (Min/Fixed) :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Configuration :
Positive
Datasheets
MIC2940A-12BU TR
Microchip Technology MIC2940A-12BU TR
-- Fixed MIC2940A-12 PMIC -- Series TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
MIC2940A-12BU TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~125°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 1.25A. For your information, this regulator's basic part number is MIC2940A-12. Among the -- Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.