MIC2940A-12BU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC2940A-12BU
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 12V 1.25A TO263-3
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Input Voltage Absolute-Max :
60 V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Output Voltage1-Nom :
12 V
Number of Functions :
1
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Number of Terminals :
3
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Single
Terminal Pitch :
2.54 mm
Output Voltage1-Min :
11.7 V
Width :
8.7755 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage1-Nom :
0.4 V
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Output Voltage :
12 V
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
4
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
JESD-609 Code :
e0
Subcategory :
Other Regulators
Max Operating Temperature :
125 °C
RoHS :
Non-Compliant
Dropout Voltage1-Max :
0.6 V
Terminal Form :
Gull wing
Length :
10.363 mm
Output Current :
1.25 A
Micrel Inc
Output Current1-Max :
1.25 A
Mount :
Surface Mount
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Package Shape :
RECTANGULAR
Seated Height-Max :
4.902 mm
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn85Pb15)
Min Operating Temperature :
-40 °C
Lead Free :
Contains Lead
Number of Regulators :
Adjustability :
FIXED
Technology :
Bipolar
Dropout Voltage :
400 mV
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
Output Voltage1-Max :
12.3 V
Datasheets
MIC2940A-12BU
Microchip Technology MIC2940A-12BU
2.54 mm PMIC
MIC2940A-12BU Overview
The package contains a Bulk case. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 4 pins. In terms of components, this is an example of a Other Regulators component. This device is controlled by a FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR type regulator. Under 125 °C degrees, you should use the regulator IC. Temperatures below -40 °C are not allowed on the chip.
MIC2940A-12BU Features
400 mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
The maximum operating temperature of -40 °C