MIC2937A-12BT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC2937A-12BT
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA TO220-3
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Output Current1-Max :
0.75 A
Rochester Electronics LLC
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature TJ-Min :
-40 °C
Qualification Status :
COMMERCIAL
JESD-30 Code :
R-XSFM-T3
JESD-609 Code :
e0
Number of Functions :
1
Output Voltage1-Max :
12.36 V
Output Voltage1-Nom :
12 V
Terminal Position :
Single
Pin Count :
3
Operating Temperature TJ-Max :
125 °C
Package Shape :
RECTANGULAR
Technology :
Bipolar
Surface Mount :
No
Number of Terminals :
3
Reach Compliance Code :
Unknown
Dropout Voltage1-Max :
0.75 V
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Output Voltage1-Min :
11.64 V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Datasheets
MIC2937A-12BT
Microchip Technology MIC2937A-12BT
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology MIC2937A-12BT] Overview
MIC2937A-12BT Features
  • 高效稳定:MIC2937A-12BT能够提供可靠且稳定的12V输出,适用于各种电子设备。