MIC2545A-1YN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC2545A-1YN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC PWR SWITCH N-CHANNEL 1:1 8DIP
Stock
84
In Stock :
84
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Terminations :
8
Ratio - Input:Output :
1:1
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Pitch :
2.54 mm
Number of Terminals :
8
Width :
6.35mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Resistance :
35mOhm
Nominal Supply Current :
90μA
Max Input Voltage :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Height :
3.81mm
Published :
2006
Subcategory :
Switch ICs
Package :
Tube
Max Supply Voltage :
5.5 V
Output Peak Current Limit-Nom :
0.5A
Brand :
Supplier Device Package :
8-DIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
85 °C
Base Part Number :
MIC2545A
Number of Pins :
Number of Inputs :
2
Product Status :
Active
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
500 mA
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Turn-Off Delay Time :
25 μs
Current - Output (Max) :
3A
Turn-On Delay Time :
5 ms
Radiation Hardening :
No
Product Type :
Power Switch ICs - Power Distribution
Features :
Slew Rate Controlled, Status Flag
Output Current Flow Direction :
SOURCE
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Turn On Time :
5000 μs
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
Switch Type :
USB Switch
JESD-609 Code :
e3
Interface :
On/Off
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Built-in Protections :
OVER CURRENT; THERMAL
Factory Lead Time :
4 Weeks
Operating Supply Voltage :
2.7 V to 5.5 V
Min Input Voltage :
2.7V
Temperature Grade :
Industrial
Base Product Number :
MIC2545
Fault Protection :
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Reverse Current
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Interface IC Type :
BUFFER OR INVERTER BASED PERIPHERAL DRIVER
Microchip
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Turn On Delay Time :
5 ms
Output Configuration :
High Side
Mounting Style :
Through Hole
Min Supply Voltage :
2.7 V
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Nominal Input Voltage :
5.5V
Number of Outputs :
1
Surface Mount :
No
Feature :
Rds On (Typ) :
35m Ω
Product :
USB Power Switches
Type :
High Side
Length :
9.53mm
Input Type :
Non-Inverting
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Max Output Current :
3A
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
5V
RoHS :
Compliant
Mount :
Terminal Position :
Dual
Output Type :
N-Channel
Terminal Form :
Voltage - Load :
2.7V~5.5V
Datasheets
MIC2545A-1YN
Introducing Power Distribution Switches, Load Drivers Microchip Technology MIC2545A-1YN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Base Part Number:MIC2545A, Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), Type:High Side, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, MIC2545A-1YN pinout, MIC2545A-1YN datasheet PDF, MIC2545A-1YN amp .Beyond Power Distribution Switches, Load Drivers Microchip Technology MIC2545A-1YN ,we also offer AP22966DC8-7, AP22800HB-7, AP22653W6-7, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.