MIC2182-3.3YSM
Mfr.Part #
MIC2182-3.3YSM
Package / Case
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC REG CTRLR BUCK 16SSOP
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Output Type :
Transistor Driver
Terminal Form :
Gull wing
Product Category :
Switching Controllers
Operating Supply Voltage :
2.9, 14 V
Packaging :
Tube
Number of Terminals :
16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Control Features :
Enable, Soft Start
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~32V
Max Supply Voltage :
32V
Function :
Step-Down
Radiation Hardening :
No
Serial Interfaces :
Output Voltage :
3.3V
Product Type :
Switching Controllers
Technology :
BICMOS
Input Voltage :
4.5 V to 32 V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Microchip
Adjustable Output :
No
Duty Cycle :
86 %
Supplier Package :
SSOP
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Clock Sync :
Switcher Configuration :
Push-Pull
On/Off Pin :
Brand :
Pin Count :
16
Rad Hardened :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Output Phases :
1
Length :
6.2 mm
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Operating Temperature Classification :
Industrial
Fall Time (Typ) :
60 ns
Buck
Operating Supply Voltage (Max) :
32 V
Control Mode :
CURRENT-MODE
Base Part Number :
MIC2182
Switching Frequency :
330 kHz
Output Phases :
Number of PWM Outputs :
Package Shape :
RECTANGULAR
Temperature Grade :
Industrial
Frequency - Switching :
300kHz
Switching Freq :
330 kHz
Duty Cycle (Max) :
86%
Rise Time :
60ns
Base Product Number :
MIC2182
Type :
Synchronous Buck Controller
Number of Pins :
Min Operating Temperature :
-40°C
Input Voltage-Nom :
15 V
Screening Level :
RoHS :
Details
Max Output Current :
20A
Number of Functions :
Synchronous Pin :
Package Type :
SSOP
Width :
5.3 mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lead Free :
Lead Free
Max Frequency :
330kHz
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
9 Weeks
Switching Frequency-Max :
330 kHz
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Supplier Device Package :
16-SSOP
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Mounting :
Package / Case :
16-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Max Duty Cycle :
86 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Terminal Pitch :
0.65 mm
Package :
Tube
Output Current :
20mA
Seated Height-Max :
2 mm
HTS Code :
Datasheets
MIC2182-3.3YSM
Introducing DC DC Switching Controllers Microchip Technology MIC2182-3.3YSM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:MIC2182, Type:Synchronous Buck Controller, Number of Pins:16, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:16-SSOP (0.209, 5.30mm Width), MIC2182-3.3YSM pinout, MIC2182-3.3YSM datasheet PDF, MIC2182-3.3YSM amp .Beyond DC DC Switching Controllers Microchip Technology MIC2182-3.3YSM ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology MIC2182-3.3YSM
DC DC Switching Controllers Microchip Technology MIC2182-3.3YSM Overview
专为高效能需求的B端业务市场定制,Microchip Technology推出的MIC2182-3.3YSM DC DC Switching Controller具备业界领先的性能和可靠性,确保了电源设计工程师能够优化他们的电源系统。这款16SSOP封装的控制器适用于广泛的应用,从IT基础设施到工业自动化,都能提供稳定、高效的降压转换解决方案。其精密的3.3V输出电压和可编程的开关频率使得MIC2182-3.3YSM能够适应各种负载条件,同时最大化效率以减少发热问题。DC DC Switching Controllers Microchip Technology MIC2182-3.3YSM是对任何寻求高品质电源控制组件的B端客户的完美选择。
MIC2182-3.3YSM Features