MIC2182-3.3YM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC2182-3.3YM
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC REG CTRLR BUCK 16SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Control Features :
Enable, Soft Start
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Serial Interfaces :
Switching Frequency-Max :
330 kHz
Base Part Number :
MIC2182
Rise Time :
60ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Grade :
Industrial
Output Configuration :
Positive
Product Type :
Switching Controllers
Number of Functions :
Supplier Device Package :
16-SOIC
Isolation :
Non-Isolated
HTS Code :
Fall Time (Typ) :
60 ns
Synchronous Rectifier :
yes
Number of Outputs :
Max Duty Cycle :
86 %
Radiation Hardening :
No
Output Type :
Transistor Driver
ECCN Code :
EAR99
Shutdown :
Shutdown
Switching Frequency :
330 kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Clock Sync :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Input Voltage :
4.5 V to 32 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~32V
Operating Supply Voltage :
34 V
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Output Phases :
Width :
3.9 mm
Duty Cycle (Max) :
86%
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
3.3V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G16
Input Voltage-Nom :
15 V
Max Frequency :
330kHz
Number of Pins :
16
Operating Supply Current :
2.5mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tube
Package / Case :
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Seated Height-Max :
1.895 mm
RoHS :
Details
Lead Free :
Lead Free
Base Product Number :
MIC2182
Package Shape :
RECTANGULAR
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Brand :
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Product Status :
Active
Frequency - Switching :
300kHz
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
20A
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Phases :
Output Current :
20mA
Surface Mount :
Mounting Type :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Control Mode :
CURRENT-MODE
Product Category :
Switching Controllers
Length :
9.9 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminals :
16
Technology :
BICMOS
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Product :
Synchronous Buck Controllers
Terminal Pitch :
1.27 mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Supply Voltage :
32V
Package :
Tube
Function :
Step-Down
Series :
Microchip
Type :
Synchronous Buck Controller
Topology :
Buck
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Switcher Configuration :
Push-Pull
Datasheets
MIC2182-3.3YM
Introducing DC DC Switching Controllers Microchip Technology MIC2182-3.3YM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MIC2182, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:16, Package / Case:16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Type:Synchronous Buck Controller, MIC2182-3.3YM pinout, MIC2182-3.3YM datasheet PDF, MIC2182-3.3YM amp .Beyond DC DC Switching Controllers Microchip Technology MIC2182-3.3YM ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.