MIC2015-1.2YM6-TR
Mfr.Part #
MIC2015-1.2YM6-TR
Package / Case
SOT-23-6
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 SOT23-6
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Input Type :
Non-Inverting
Package / Case :
SOT-23-6
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Supply Voltage :
5.5V
Package Type :
SOT-23
Output Configuration :
High Side
Product Type :
Power Switch ICs - Power Distribution
Number of Channels :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
Not Required
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Terminals :
6
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RoHS :
Details
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5 V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Terminal Pitch :
0.95 mm
Lead Free :
Lead Free
Seated Height-Max :
1.45 mm
Rad Hardened :
No
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Current - Output (Max) :
1.2A
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
MIC2015
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Supplier Device Package :
Number of Outputs :
1
Feature :
Slew Rate Controlled
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Functions :
Rds On (Typ) :
70mOhm
Microchip
Current Rating :
1.2A
Adjustable Threshold :
No
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Features :
Slew Rate Controlled
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V
Output Voltage :
6V
Output Type :
P-Channel
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e4
Resistance :
100MOhm
Max Output Current :
1.2A
Mount :
Surface Mount
Product Category :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Series :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Interface :
On/Off
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Load :
2.5V~5.5V
Number of Pins :
6
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Base Product Number :
MIC2015
Package Shape :
RECTANGULAR
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Number of Switches :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product :
Power Distribution
Ratio - Input:Output :
1:1
Subcategory :
Switch ICs
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
Product Status :
Active
Output Current :
2 A
Width :
1.6 mm
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Type :
High Side
Input Voltage Range :
2.5 to 5.5(V)
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting :
Temperature Grade :
Industrial
Operating Temperature Classification :
Industrial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2.9 mm