MIC2013-1.2YML-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MIC2013-1.2YML-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Datasheet
Download
Description
IC PWR SWITCH P-CHAN 1:1 6MLF
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package Shape :
Square
Temperature Grade :
Industrial
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Pbfree Code :
yes
Analog IC - Other Type :
POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
Subcategory :
Switch ICs
Pin Count :
6
Terminal Form :
NO LEAD
JESD-609 Code :
e3
Output Type :
P-Channel
Number of Functions :
1
RoHS :
Details
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
MIC2013
Fault Protection :
Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Product :
Power Distribution
Mounting Style :
SMD/SMT
Current Rating :
1.2A
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5 V
Output Configuration :
High Side
Interface :
On/Off
Number of Terminals :
6
JESD-30 Code :
S-XDSO-N6
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Voltage :
2.5 V to 5.5 V
Qualification Status :
Not Qualified
Microchip
Width :
2 mm
Base Product Number :
MIC2013
Package / Case :
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Rds On (Typ) :
70mOhm
Seated Height-Max :
0.9 mm
Switch Type :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Operating Temperature :
-40°C
Resistance :
100MOhm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Output Voltage :
6V
Voltage - Load :
2.5V~5.5V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
6-MLF® (2x2)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
0.65 mm
Type :
High Side
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Features :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5 V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Input Type :
Non-Inverting
Product Status :
Active
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supply Current-Max (Isup) :
0.3 mA
Current - Output (Max) :
1.2A
Number of Pins :
HTS Code :
Length :
2 mm
Lead Free :
Lead Free
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Output Current :
2 A
Max Output Current :
1.2A