MH18-6FLK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MH18-6FLK
Manufacturer
3M
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED
Stock
98
In Stock :
98
Manufacturer :
3M
Product Category :
Spade Connectors
Material - Insulation :
Polyolefin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length - Termination :
0.610 15.49mm
Feature :
Brazed Seam
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Contact Material :
Copper, ETP
Depth :
6.35mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Gauge (Min) :
22 AWG
Series :
Scotchlok™
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated DC :
600V
Mount :
Free Hanging
Terminal Type :
Spring, Snap
Color :
Red
Factory Lead Time :
5 Weeks
Length - Ring Center to Termination :
0.150 3.81mm
Stud/Tab Size :
6 Stud
Packaging :
Bulk
Length - Overall :
1.000 25.40mm
Gender :
Male
Termination :
Crimp
Insulation :
Insulated with Heat Shrink
Voltage - Rated :
600V
Published :
2002
Length :
25.4mm
Contact Finish :
Tin
Wire Gauge (Max) :
18 AWG