MH14-14FLK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MH14-14FLK
Manufacturer
3M
Description
CONN SPADE TERM 14-16AWG #1/4
Manufacturer :
3M
Product Category :
Spade Connectors
Length - Ring Center to Termination :
0.270 6.86mm
Packaging :
Bulk
Weight :
323.184592g
Feature :
Brazed Seam
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Depth :
10.92mm
Factory Lead Time :
5 Weeks
Width - Outer Edges :
0.430 10.92mm
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Series :
Scotchlok™
Material - Insulation :
Polyolefin
Color :
Blue
Length :
27.94mm
Contact Plating :
Tin
Wire Gauge (Max) :
16 AWG
Wire Gauge :
14-16 AWG
Length - Overall :
1.100 27.94mm
Body Material :
Copper
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Voltage - Rated :
600V
Contact Material :
Copper, ETP
Terminal Type :
Spring, Snap
Insulation :
Insulated with Heat Shrink
Length - Termination :
0.610 15.49mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
600V