MG2029-300Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG2029-300Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FERRITE BEAD 30 OHM 0805 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
HTS Code :
Test Frequency :
100MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) (Max) :
100MOhm
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Impedance @ Frequency :
30Ohm @ 100MHz
Rated Current :
0.4A
Series :
MG
Case Code (Imperial) :
Filter Type :
Power, Signal Line
Height :
1.0922mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
Construction :
Chip Bead
Published :
Depth :
1.4mm
Core Material :
Ferrite
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
25%
Base Part Number :
MG2029
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
17 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
30Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
Tape and Reel
Max DC Current :
400mA
Number of Lines :
1
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
MG2029-300Y
Bourns, Inc. MG2029-300Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN