MG1608-800Y
Mfr.Part #
MG1608-800Y
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FERRITE BEAD 80 OHM 0603 1LN
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Inductance Tolerance :
25%
Height :
990.6μm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
25%
Max DC Current :
300mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Resistance (DCR) (Max) :
300mOhm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Impedance @ Frequency :
80Ohm @ 100MHz
Core Material :
Ferrite
Current Rating :
300mA
Number of Lines :
1
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Shielding :
Unshielded
Termination :
SMD/SMT
Test Frequency :
100MHz
Depth :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Impedance :
80Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
Chip Bead
Packing Method :
Tape and Reel
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Series :
MG
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
Tape and Reel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
MG1608
Filter Type :
Power, Signal Line
Width :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
MG1608-800Y
Bourns, Inc. MG1608-800Y
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN