MG14JT27M0
Mfr.Part #
MG14JT27M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Description
RES 27M OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.091Diax0.248L 2.30mmx6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Factory Lead Time :
11 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
27mOhm
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Working Voltage :
1600V
Contact Plating :
Tin
Series :
MG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.3mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Composition :
Metal Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
MG14JT27M0
Through Hole FIXED RESISTOR, 27MOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,