MG1006-83B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG1006-83B
Manufacturer
Microchip Technology
Description
GAAS GUNN EPI DOWN HERMETIC STUD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - RF
Resistance @ If, F :
Tool Type :
Chisel
For Use With/Related Products :
Metal
Capacitance @ Vr, F :
Voltage - Peak Reverse (Max) :
10V
Diode Type :
PIN - Single
Current - Max :
700 mA
Operating Temperature :
Base Product Number :
MG1006
Package / Case :
Series :
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Package :
Bag
Power Dissipation (Max) :
100 mW
Datasheets
MG1006-83B
PIN - Single - - -
MG1006-83B Overview
The device is designed to operate from a maximal current of 700 mA volts.A maximum reverse voltage of 10V is specified in the applicable device specifications.
MG1006-83B Features
from a maximum current of 700 mA volts