MG052L18X500TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MG052L18X500TP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
MULTIGUARD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Voltage - Rated DC :
18V
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
20A
Clamping Current :
1A
Clamping Voltage :
50V
Number of Terminations :
4
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
VARISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Max Surge Current :
20A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (DC) :
18V
Voltage - Rated AC :
14V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pin Count :
4
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
50pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Case Code (Imperial) :
Published :
JESD-609 Code :
e3
Energy Absorbing Capacity-Max :
0.05 J
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR
Termination :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (AC) :
14V