MFR4200MAE40R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFR4200MAE40R
Manufacturer
NXP Semiconductors
Description
IC MCU 32BIT 64QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Specialized
External Data Bus Width :
16
Width :
10mm
Length :
10mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.25V
Data Encoding/Decoding Method :
NRZ
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2.75V
ECCN Code :
3A991.A.2
Address Bus Width :
10
Supply Voltage :
2.5V
Operating Temperature (Max) :
125°C
JESD-30 Code :
S-PQFP-G64
Terminal Pitch :
0.5mm
Clock Frequency :
40MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Terminal Form :
Gull wing
JESD-609 Code :
e3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Transfer Rate-Max :
1.25 MBps
Terminal Position :
QUAD
Boundary Scan :
No
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Number of Terminations :
64
Height Seated (Max) :
1.6mm
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY
Number of Serial I/Os :
2
Low Power Mode :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Supplies :
2.53.3V
Communication Protocol :
FlexRay
Temperature Grade :
Automotive
Qualification Status :
Not Qualified
Datasheets
MFR4200MAE40R
0.5mm 2.53.3V Specialized Interface IC 2.5V
MFR4200MAE40R Overview
A case of Tape & Reel (TR) is provided.A total of 64 terminations have been recorded.You should set this device to 2.5V.With a supply voltage of 125°C , the potentiometer conducts.It incorporates SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL UPS/UCS/Peripheral ICs.The device can deliver voltage at 2.53.3V.Designed to work at a minimum temperature of -40°C °C, the component must operate at this temperature.The device can also be used to find ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY.The output frequency should not exceed 40MHz for optimal performance.A serial interface IC has a total of 2 I/Os.
MFR4200MAE40R Features
Set the part at 2.5V volts