MFL0402R3600FP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFL0402R3600FP
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CURRENT SENSE RES 1/16W .360 OHM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Current Sense, Moisture Resistant
Height :
0.35 mm
Product Type :
Current Sense Resistors
Length :
1 mm
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Type :
Low Sensing Resistance
Package :
Digi-Reel?
Product :
Current Sense Resistors
Technology :
Metal/Thick Film
Number of Terminations :
2
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
PCB Mount
Power Rating :
166 mW (1/6 W)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Product Status :
Active
Termination :
2 Terminal
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Series :
MFL
Width :
0.5 mm
Supplier Device Package :
Application :
Current Sense
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Composition :
Metal Film
Resistance :
360 mOhms
Tolerance :
±1%
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
MFL0402R3600FP
Eaton-Electronics Division MFL0402R3600FP
MFL Series, Metal Film, 360 mOhms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C