MFBW1V1608-182-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MFBW1V1608-182-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1800 400MA 0603
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Height :
0.8 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
1.6 mm
Width :
0.8 mm
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Height (Max) :
0.039" (1.00mm)
Tolerance :
25 %
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product :
Multilayer Chip Beads
Filter Type :
Impedance :
1800 Ohms
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Lines :
1
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
DC Resistance (DCR) (Max) :
750mOhm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Series :
MFBW1V1608
Ratings :
Impedance @ Frequency :
1.8 kOhms @ 100 MHz
Current Rating (Max) :
400mA
Datasheets
MFBW1V1608-182-R
Eaton-Electronics Division MFBW1V1608-182-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN