MEM1608P75R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MEM1608P75R0
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
Download
Description
FILTER LC(PI) 75MHZ SMD
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Metric) :
Width :
0.8mm
Number of Channels :
1
Package / Case :
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Data Lines for Mobile Devices
Additional Feature :
CUTOFF FREQUENCY 75 MHZ
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
HTS Code :
Height :
0.028 0.70mm
Type :
Low Pass
Voltage - Rated :
10V
Filter Order :
3rd
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Series :
MEM
ESD Protection :
No
Attenuation Value :
20dB @ 300MHz ~ 2GHz
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Current :
100mA
Number of Functions :
1
Center / Cutoff Frequency :
75MHz Cutoff