ME10A0603C01
Mfr.Part #
ME10A0603C01
Manufacturer
SL Power Electronics - Manufacturer of Condor / Ault Brands
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 10W
Manufacturer :
Product Category :
Power (Watts) :
10W
Form :
Wall Mount (Class II)
Voltage - Input :
90V~264VAC
Voltage - Output :
5.9V
Input Connector :
NEMA 1-15P
Current - Output (Max) :
1.6A
Series :
ME10 (10W)
Size / Dimension :
3.31Lx1.85W x 1.50 H 84.0mmx47.0mmx38.0mm
Polarization :
Positive Center
Efficiency :
Level VI
Region Utilized :
North America
No Load Power Consumption :
100mW Max
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
12 Weeks
Input Type :
Multi-Blade (Single Blade Included)
Published :
Applications :
Medical
Output Connector :
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm